Załącznik opublikowano: 2017-11-03
Sprawa znak: 141.2713.22.2017
Kraków, dn. 03.11.2017r.
Adresaci:
Do wszystkich Wykonawców
Dotyczy: Ogłoszenia o udzielanym zamówieniu - w postępowaniu z dziedziny nauki na wyłonienie Wykonawcy w zakresie dostawy uniwersalnej centrali do ultrasonografii endoskopowej o skanowaniu mechanicznym i elektronicznym - klasa premium.
Informacja o unieważnieniu postępowania
oraz nieudzieleniu zamówienia
Zamawiający Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum w Krakowie działając na podstawie
pkt 8) 6 Ogłoszenia o udzielanym zamówieniu z dziedziny nauki, zobowiązany jest do unieważnienia przedmiotowego postępowania, z uwagi na zaistnienie innych uzasadnionych okoliczności skutkujących nieważnością umowy w sprawie zamówienia z dziedziny nauki, tj. brak środków finansowych.
Zamawiający wskazuje, iż wada przedmiotowego postępowania spowodowana jest nieprzewidzianą okolicznością związaną z wpłynięciem do Zamawiającego decyzji NCBR o zaprzestaniu realizacji projektu pt. „Badania nad metodami nawigacji przestrzennej w diagnostyce endoskopowej guzka obwodowego płuca" (PBS3/A9/31/2015), z którego środków miało zostać sfinansowanie przedmiotowe zamówienie. Zamawiający podkreśla, iż decyzja NCBR wpłynęła do Zamawiającego po dniu opublikowania Ogłoszenia na stronie internetowej Zamawiającego.
Wskazane okoliczności powodują, iż rozstrzygnięcie niniejszego postępowania i zawarcie w jego efekcie umowy spowodowałoby jej nieważność z uwagi na fakt, iż Zamawiający nie posiada środków finansowych na realizację przedmiotowego zamówienia.
W tym stanie rzeczy dokonanie przez Zamawiającego wyboru najkorzystniejszej oferty w niniejszym postępowaniu i zawarcie w jego efekcie umowy łączyłoby się z naruszeniem obowiązujących przepisów, w szczególności dotyczących finansów publicznych oraz przez analogię również przepisów Prawa zamówień publicznych. W konsekwencji zawarta w wyniku przeprowadzenia niniejszej procedury umowa jako niezgodna z prawem byłaby obarczona wadą nieważności (art. 58 § 1 KC). Na potwierdzenie prawidłowości decyzji zamawiającego przez porównanie można przywołać orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej o sygn. akt KIO 912/15 z dnia 18 maja 2015 r., w którym wskazano, że: „1. Art. 93 ust. 1 pkt 7 p.z.p. przewiduje unieważnienie postępowania, jeżeli jest ono obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Pomiędzy wadą a niemożnością zawarcia ważnej umowy musi istnieć normalny związek przyczynowy. Wadą w rozumieniu tego przepisu jest nieusuwalna wada postępowania o udzielenie zamówienia, która wywiera tak istotny wpływ na umowę w sprawie zamówienia publicznego, że powoduje jej bezwzględną nieważność ab initio, a tym samym prawną bezskuteczność. Podstawy do unieważnienia ewentualnej przyszłej umowy zostały określone w art. 146 ust. 1 i 6 p.z.p., i to właśnie te przepisy muszą stanowić podstawę oceny pod kątem wypełniania przesłanki ustawowej wskazującej na konieczność unieważniania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w oparciu o tzw. "wadę postępowania" (art. 93 ust. 1 pkt 7 p.z.p.).”.
Mając na uwadze powyższe, Zamawiający podjął decyzję o unieważnieniu przedmiotowego postępowania.