Załącznik opublikowano: 2020-11-23
Sprawa znak: 141.2713.15.2020 Kraków, dnia 23.11.2020r.
Nr wew. pisma: 141.2713.15.2020/1
według rozdzielnika
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE
Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dziennik Ustaw z 2019r., poz. 1843 z późn. zm.) na wyłonienie Wykonawcy w zakresie dostawy Ergospirometru – pełnego stanowiska do prowadzenia pomiarów wydolności fizycznej organizmu, dla Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie, w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza na podstawie umowy nr 06/IDUB/2019/94, ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 2020/S 219-537212 z dnia 10.11.2020r.
Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum w Krakowie informuje, że w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły następujące pytania, na które Zamawiający udziela odpowiedzi:
Pytanie 1 z dnia 15.11.2020r.
Pytanie nr 1 dotyczące pktu 5.1.1.
Czy Zamawiający dopuści ergospirometr z czujnikiem tlenu typu galwanicznego?
Jest to rozwiązanie lepsze, gdyż z nadmiarem spełnia wymagania i parametry techniczne oraz
funkcjonalne określone w SIWZ, a mianowice:
Parametry i warunki wymagane: Parametry i warunki oferowane:
5.1.2. Zakres pomiaru min. 0 – 50% Zakres pomiaru 0 – 100%
5.1.3. Czas reakcji (odpowiedzi) ≤ 120 ms Czas reakcji (odpowiedzi) ≤ 100 ms
5.1.4. Dokładność pomiaru: min. 0,2% Dokładność pomiaru: ≤ 0,1%
Ponadto, wg najlepszej naszej wiedzy czujniki typy paramagnetycznego sa bardzo wrażliwe na drgania mechaniczne, np. W wyniku pracy bieżni ruchomej, co wpływa na błędy pomiarowe parametrów spiroergometrycznych,
Odpowiedź nr 1:
Nie, Zamawiający nie dopuszcza ergospirometru z czujnikiem tlenu typu galwanicznego.
Uzasadnienie: Wg wiedzy Zamawiającego, głównymi zaletami paramagnetycznych czujników tlenu są: bardzo wysoka stabilność pracy, duża szybkość reakcji oraz wieloletni (min. kilkunastoletni) czas użytkowania. Natomiast czujnik tlenu galwaniczny (elektrochemiczny) jest czujnikiem zużywającym się z biegiem czasu, nawet jeśli sprzęt pomiarowy nie pracuje – substancja czynna tego czujnika w takim przypadku w sposób ciągły wchodzi w reakcję z tlenem z otoczenia, ulegając zużyciu. Czujnik ten ma też znacząco dłuższy czas reakcji. Ponadto w ergospirometrze stacjonarnym czujnik paramagnetyczny jest lepszym rozwiązaniem, jest on bardziej trwały i mniej awaryjny (ma lepszą żywotność) aniżeli czujnik elektrochemiczny (galwaniczny). Czujnik elektrochemiczny, odporny na drgania, przydatny jest w mobilnym ergospirometrze. Żywotność czujnika galwanicznego wynosi od 8 do max. 14 miesięcy, co generuje dodatkowe koszty utrzymania urządzenia. Koszt wymiany takiego czujnika to ok. 2.500 do 3.000 zł. Mając na uwadze gospodarne, oszczędne oraz racjonalne wydatkowanie środków publicznych Zamawiający pozostaje przy wymaganiach opisanych w SIWZ.
Również do szacowania wartości zamówienia brane było pod uwagę tylko stacjonarne ergospirometry z czujnikiem paramagnetycznym i takie zapytanie skierowano do potencjalnych Wykonawców na etapie czynności przygotowawczych przed wszczęciem postępowania na dostawę ergospirometru – pełnego stanowiska do prowadzenia pomiarów wydolności fizycznej organizmu.
W związku z powyższym, Zamawiający podtrzymuje zapisy SIWZ.
Jednocześnie Zamawiający informuje, iż powyższa odpowiedź na pytanie stanowi integralną część SIWZ.
Z uwagi na jej zakres i charakter nie powoduje ona zmiany ogłoszenia o zamówieniu, oraz nie powoduje konieczności przedłużenia terminu składania ofert.
Dlatego też, Zamawiający zawiadamia, iż terminy składania i otwarcia ofert nie ulegają zmianie, podobnie jak i godziny składania i otwarcia ofert oraz miejsce pozostają bez zmian. Pozostałe zapisy SIWZ i ogłoszenia pozostają bez zmian.